در این فیلم آموزشی از پایتون با نام “آموزش تابع پرینت (print) در پایتون (Python) + فیلم” قصد داریم تا در مورد تابع print صحبت کنیم!

کد زیر را در نظر بگیرید:

در واقع یک متغیر به اسم a و با مقدار ۱۴ تعریف کرده ایم، و سپس در خط بعد میگوییم، متغیر a را پرینت (print) (چاپ) کن! که a هم برابر ۱۴ است، پس مقدار ۱۴ را باید چاپ کند!

البته لزوماً قرار نیست برای چاپ یک چیز، حتماً آن را در قالب یک متغیر تعریف کنیم، مثلاً:

در کد بالا، گفتیم که چاپ کند ۱۵٫ پس می بینید که لزوماً قرار نیست همیشه یک چیز را در قالب متغیر تعریف کنیم، و بعد آن را چاپ کنیم!

نکته‌ی بعدی این است که اساساً چیزهای دیگری را نیز می‌شود چاپ کرد، و قرار نیست همیشه عدد چاپ کنیم! مثلاً:

در کد بالا یک متغیر به اسم matn تعریف کرده ایم، سپس در خط بعد می‌گوییم، که همان متغیر matn را پرینت (print) (چاپ) کن! توجه داشته باشید که این بار، یک string چاپ میکنیم! و هدف این است که بگوییم لزوماً همیشه قرار نیست عدد چاپ کنیم، و چیزهای دیگه رو هم میشه چاپ کرد!


خب! حالا فرض کنید سه تا متغیر داریم به این شکل:

می‌خوایم در خروچی چیزی به این شکل پرینت (print) (چاپ) کنیم:

a is: 2

برای این کار، یه راهکار بی نهایت غیرجالب!! اینه که بگیم:

اما مشکل اینه که این کدی که نوشتیم بدرد نمی خوره! چرا؟ چون کاقیه یه بنده خدایی بیاد و مقدار a رو بکنه ۷، در این صورت، ما همواره به صورت استاتیک داریم چاپ کنیم، a برابر ۲ است! و این مشکل کار ماست! ما باید جوری این کار رو انجام بدیم، که کاربر هرچی وارد کرد، همون مقدار رو پرینت (print) (چاپ) کنه!

یه راه کار اینه:

در واقع در کد بالا، شما دارید به تابع print دوتا ورودی یا آرگومان میدین. یکی اینکه چاپ کنه a is: و یکی دیگه اینکه در ادامه چاپ کن مقدار a رو! (حالا a هرچی بود)

اما یه راهکار دیگه هم داره (تازه بجز اینی که پایین میگیم، بازهم راهکار وجود داره، ولی الان دیگه خیلی کمتر ازش استفاده میکنن، برای همون کلاً نمی گیم!):

در واقع این کدی که بالا نوشتیم، شدیداً به زبون خودمون نزدیکه! مثلاً ما خودمون شاید بگیم: a برابر فلان است! که بسته به اینکه کاربر چه چیزی وارد میکنه، این فلان هِی عوض میشه! مثلاً اگه کاربر وارد کرد ۲، میگه: a برابر ۲ است! و الی آخر…

در واقع اوون {} که بهش place holder میگن، حکم همون فلان خودمون در مثال بالا رو داره! بعد از “” هم میگیم:

.format(a)

این در واقع داره میگه، اون جایی که گفتم: فلان، باید چه چیزی جاش قرار بگیره! (که در این مثال میگه باید جاش مقدار a قرار بگیره!)


خب حالا اگه خواستیم، همه‌ی این a و b و c هایی که تعریف کردیم، رو یهو مقدارشون رو بگیم، باید چیکار کنیم، بازهم دوراه داریم:

شاید در نگاه اول یکم عجیب به نظر برسه! نگاه کنید میخوایم در خط اول چاپ کنه:

a= مقدار a

b= مقدار b

c= مقدار c

پس اولاً فرقش اینه که در خطوط متفاوت میخوایم چاپ کنه!

\n= new line

همونطور که در خط بالا دیدین، \ و بعد اون n که بعدش گذاشتیم، یعنی برو خط بعد! حتماً هم باید توی ” ” بذارید، نه بیرونش!

دیگه بقیش واضح میشه به نظرم، مشابه همون چیزیه که کمی بالاتر گفتیم! فقط بجای یکی، اینجا سه تا چیز داریم!

راهکار بعدی اینه که بگیم:

در این جا هم داریم از همون ایده فلان که قبلاً بهش اشاره کردیم، استفاده می کنیم، اما این بار داریم از سه تا فلان استفاده میکنیم! و توی ورودی‌ها (=آرگومان‌ها) تابع format هم داریم میگیم: a,b,c و توجه داشته باشید، که ترتیب هم مهمه! یعنی فلان اول رو بجاش بذار a! فلان دوم رو بجاش بذار b و در نهایت فلان سوم رو بجاش بذار c!

نکات فرعی

نکته: فرض کنید میخوایم ۲۴ تا = در صفحه نمایش چاپ کنیم، یه راهش اینه که بگیم:

راه بهینه ترش اینه که بگیم:

نکته: برای پرینت چند خطی میتونید از سه تا ” استفاده کنید، مشابه مثال زیر:

خب! آموزش ما تموم شد! امّا توجه کنید که واقعا اگر فیلم این آموزش رو نگاه کنید، برای بار اول خیلی بهتره، اما برای مرور و دفعات دیگه، قطعاً شاید حوصله نکنید اوووون همه زمان برای نگاه کردن فیلم بذارید، و بخواید که بیاید همین متن رو بخونید! اما برای دفعه اول شدیداً توصیه میکنم فیلم رو ببینید! چون واقعاً یه سری چیزا رو سخت میشه نوشت، اما راحت میشه گفت!

دانلود فیلم آموزش تابع پرینت (print) در پایتون (Python)

دانلود فیلم :(حجم: ۲۱٫۶۷ مگابایت)(مدت زمان: ۱۵ دقیقه)

دانلود فایل تمرین:

به زودی …

برای مشاهده‌ی سایر قسمت‌های دوره آموزشی رایگان برنامه نویسی پایتون (Python) (چه فیلم‌های قبلی و چه فیلم‌های بعدی) به لینک زیر مراجعه کنید:

دوره رایگان آموزش مقدماتی برنامه نویسی پایتون با فیلم

همچنین برای آموزش نصب پایتون و … هم به لینک فوق مراجعه کنید!

کانال تلگرامی ما رو هم دنبال کنید (هر روز تمرین پایتون و مطالب مفیدی قرار میدیم)@Koolac_Org
+