جزئیات آموزش
آخرین ویرایش: 01 دسامبر 2019
دسته بندی:

کانال تلگرام

بنر تلگرامی

آموزش کامنت (comment: توضیح) در پایتون (python)

هدف: در این فیلم آموزشی از پایتون (python) قراره تا باهم مفهوم کامنت (توضیح) (comment)، کاربرد آن و همچنین نحوه‌ی استفاده مناسب از آن را تمرین کنیم!

کاربرد کامنت:

comment: شاید لازم باشه در بخشی از کد چیزی بنویسیم که نخوایم اجرا بشه!! مثلاً فرض کنید می‌خوایم اول کد اسم سازنده و نویسنده اون رو بنویسیم، اما قطعاً نمی‌خوایم خود پایتون (python) این رو اجرا کنه! یا مثلاً فرض کنید می‌خوایم یه تستی انجام بدیم که اگر فلان بخشی از کد نباشه، چه اتفاقی میفته؟! برای اینکار میایم اون بخش را comment می‌کنیم تا پایتون (python) اون رو اجرا نکنه! اینجوری میفهمیم که اگر اون قطعه کد نباشه، چی میشه و اگر باشه چی میشه!

کامنت چگونه نمایش داده می‌شود؟

برای comment کردن یک خط کد، کافی است قبل آن علامت # بگذاریم! (به # هم hash میگن (هَش) و هم pound sign، که این خیلی مهم نیست!) مثل خط زیر:

مثلاً در کد بالا دوست داشتم، آدرس وبسایت خودمون رو اول کد بیارم ولی نمی خواستم این رو پایتون (python) اجرا کنه! همچنین در کد بالا از تابع input هم استفاده کردم، که جلوش یه comment هم گذاشتم تا بگم کلاً اون خط داره چیکار میکنه!

کامنت چند خطی:

شاید حالتی پیش بیاد که بخوایم چند خط رو comment کنیم! در این صورت یه راه حل ابتدایی اینه که بریم اول تک تک خطوط یک # بذاریم! که در واقع روش جالب یا حداقل سریعی نیست!

برای این کار می‌تونیم چند تا کار بکنیم:

روش اول

می‌تونیم هر چیزی که میخوایم comment چند خطی باشه رو به فرمت زیر بنویسیم:

“”” کامنت چند خطی “””

یعنی داخل دوتا “”” باید بنویسید!

مثال:

توجه: بجای “”” کامنت چند خطی “”” از ساختار ”’کامنت چندخطی ”’ هم می‌تونید استفاده کنید! (یعنی بجای double quotation از single quotation استفاده کنید) (به ” میگن: double quotation و به ‘ میگن: single quotation)

روش دوم

در این روش از کلیدهای ترکیبی و میانبر IDE ها استفاده می‌کنیم!

در pycharm: کافیست پس از انتخاب حطوطی از کد که می‌خواهید کُل آن خطوط comment شود، ابتدا دکمه Ctrl (دکمه کنترل از صفحه کلید) و سپس دکمه / را از صفحه کلید بزنید! (باهمدیگه[!] دکمه ها رو باید بزنید!)

برای uncomment کردن (خارج از حالت comment) هم باید همین دکمه ها رو مجددا بزنید!

در فضای scripty خود پایتون: کافیست پس از انتخاب حطوطی از کد که می‌خواهید کُل آن خطوط comment شود، دکمه alt و ۳ رو هم زمان از صفخه کلید بزنید! برای خارج از حالت comment هم کافیست از فشردن همزمان alt و ۴ استفاده کنید!

مطالب دیگر پیشنهادی از دسته‌بندی پایتون !

آموزش رایگان و کامل زبان برنامه نویسی پایتون !

آموزش تابع range در پایتون !

آموزش تابع input برای ورودی گرفتن از کاربر !

آموزش تابع eval !

آموزش ایجاد ماتریس در پایتون !

آموزش محاسبه ضرب ماتریسی !

آموزش محاسبه دترمینان یک ماتریس !

کانال تلگرامی ما رو هم دنبال کنید (هر روز تمرین پایتون و مطالب مفیدی قرار میدیم)@Koolac_Org
+