آموزش دستور elif در پایتون (Python) [بررسی شرط]

برای بررسی چندین شرط در پایتون (Python) قطعاً نیاز خواهید داشت که از دستور elif استفاده کنید! در این آموزش به طور کامل با تمرین و مثال به آموزش این مبحث از صفر تا ۱۰۰ خواهیم پرداخت!

مثال

برای توضیح هر چه بهتر دستور elif با یک مثال مبحث رو پیش می‌بریم! در بخش اول میگیم که اصلاً میخوایم چیکار بکنیم و در بخش بعدی، کدنویسی می‌کنیم!

۱- بیان هدف و آنچه قرار است کدنویسی شود

می‌خوایم برنامه‌ای بنویسیم که بسته به اینکه نمره یک دانشجوی کارشناسی ارشد چند میشه، سطحش رو مشخص کنه!

اگر نمره این بنده خدا بزرگتر مساوی ۱۸ بشه، سطحش A خواهد بود! اگر بزرگتر مساوی ۱۵ بشه، سطحش میشه B، اگر بزرگترمساوی ۱۲ بشه، سطحش میشه C و در غیر این صورت [در غیرِ اینصورتِ این همه حرفی که زدیم یعنی کمتر از ۱۲ شدن دیگه!] درس رو می‌افته! (توووی کارشناسی ارشد، نمره زیر ۱۲ باعث افتادن درس می‌شود!)

که برای این موارد باید از دستور elif استفاده کنیم!

۲- کدنویسی مثال

قطعه کد زیر رو در نظر بگیرید، تا روی همین کد با هم صحبت کنیم!

در خط ۱ که نمره اووون دانشجو رو دستی وارد می‌کنیم! [حالا در تمرینی که به شما میدیم، یه کار دیگه هم می‌کنیم، که اونو همون موقع تمرین بذارید بگم!]

حالا قبل از رفتن به خط ۲، قبول دارید، اگر نمره دانشجو رو یه نفر بیاد بزرگتر از ۲۰ وارد کنه، مسخرس؟! چون نمره که بزرگتر از ۲۰ نمیشه که!

پس در خط ۲ و ۳ می‌گیم اگر نمره این بنده خدا بزرگتر از ۲۰ وارد شده بود، به صورت اعتراضی چاپ کن که «چی تایپ کردی حاجی؟!» [حالا به صورت فینگلیش نوشتیم! همین!]

در خط ۴ و ۵ میگیم: اما اگر نمره بنده خدا بزرگترمساوی ۱۸ شد، چاپ کن A (یعنی سطح این دانشجوی درس‌خوون A است!)

خط ۶ و ۷: اما اگر نمره بزرگتر مساوی ۱۵ بود، بگو سطح B است!

خط ۸ و ۹: اما اگر نمره‌ی این دوست عزیز بزگتر مساوی ۱۲ شد، چاپ کن که سطح C است!

خط ۱۰ و ۱۱: در غیر اینصورت چاپ کن که: «دوست عزیز! شما با نهایت احترام افتادی درس رو!» [fail به معنی افتادن درس است!]

پاسخ به سوال احتمالی شما

احتمالاً دارید می‌پرسید که چرا مثلاً در خط ۶، نمیگیم: اگر نمره کمتر از ۱۸ بود و بزرگتر مساوی ۱۵ بود، بیا فلان کن؟! و فقط بخش بزگتر مساوی بودنش رو آوردیم؟!

جواب: جواب سوال شما در این نکته نهفته است که پایتون (Python) کد رو خط به خط پیش میره!

یعنی اگر نمره کوچکتر از ۱۸ نباشه (و بزرگتر مساوی ۱۸ باشه)، خب همووون خط ۴ اجرا میشه دیگه! و در این صورت اصلاً سر و کارمووون به خط ۶ نخواهد افتاد! اما وقتی سر و کارمون به خط ۶ افتاده، لابُد بزرگتر از ۱۸ بوده که اصلاً کارِش به خط ۶ رسیده! برای همین این به طور ضمنی داره رعایت میشه! و دیگه نیاز نیست ما الکی دوباره بیایم همچین چیزی رو مجدداً ذکر کنیم و الکی شلوغش کنیم!

تمرین

برنامه‌ای بنویسید که همین کُدی که در آموزش توضیح دادیم رو اتوماتیک‌تر بکنه! و بیاد از خود کاربر ورودی بگیره (نه اینکه مستقیم خودموون در محیط کد وارد کنیم!)

راهنمایی: برای انجام این تمرین نیاز به مطالب زیر دارید!:

آموزش تابع input (ورودی گرفتن از کاربر) در پایتون (Python)

آموزش تابع eval در پایتون (Python)

کانال تلگرامی ما رو هم دنبال کنید (هر روز تمرین پایتون و مطالب مفیدی قرار میدیم)@Koolac_Org
+