پکیج math – عدد پی (pi) در پایتون (python) + مثال

در این آموزش به بررسی نحوه استفاده از عدد پی (pi) در محاسابات خودمون در محیط پایتون (Python) و در پکیج math می‌پردازیم! در ضمن با مثال‌ها و تمرین‌های متنوع این موضوع رو بیشتر باهم تمرین می‌کنیم!

مثال: محاسبه مساحت دایره!

اگر حوصله ندارید مثال رو دنبال کنید، و فقط می‌خواید بدونید عدد پی (pi)(π) در پایتون (Python) چجوری نوشته میشه! به خط ۱ و ۳ کد زیر مراجعه کنید!

قطعه کد زیر رو در نظر بگیرید تا توضیحاتش رو بدم!

در خط اول گفتیم از پکیج math (به معنی ریاضیات) وارد کن (import کن!) عدد پی (pi) رو! [البته انگلیسی زبان‌ها «پای» تلفظ می‌کنند و نه «پی»!]

توجه: پکیج math در خود پایتون وجود داره و هیچ نیازی به نصب و غیره نیست! فقط کافیه خط اول رو بنویسید و به هیچ چیزی، کاری نداشته باشید!

پکیج یا ماژول در پایتون چیست؟ و چه کاربردی دارد؟!

راستی کانال تلگرامی ما هم آدرسش رو در زیر نوشتیم که می‌تونید عضو بشید و روزانه مطالب ما رو دنبال کنید! (آیدیش رو در زیر آوردم!)

@Koolac_Org

در خط ۲ اومدیم متغیری به اسم r (مخفف radius به معنی شعاع!) تعریف کردم و مثلاً مقدار ۲ بهش دادیم! [فکر کنم نیاز باشه ولی اینو یادآوری می‌کنم که اسم متغیر هرچیزی میتونه باشه! من اینجا گذاشتم r شما می‌تونستید بذارید Sajjad یا هر چیز دیگه!]

در خط سوم می‌گم S (مساحت دایره رو با S نشون دادم!) برابر است با عدد پی (pi)(π) ضربدر شعاع به توان ۲! اگر نمی‌دونید چرا توان رو اونجوری نشون دادیم به آموزش زیر مراجعه کنید!

عملیات ساده ریاضی در پایتون

در نهایت در خط آخر هم می‌گیم چاپ کن مقدار S رو ! (که درواقع همون مساحت دایره است!)

نکته!

خط ۱ کد بالا رو یک بار دیگه نگاه کنید! هر چند چیزی که در ادامه می‌خوام بگم به آموزش «پکیج یا ماژول چیست» مرتبطه و باید به اون مطلب (که لینکش رو در بالا قرار دادم مراجعه کنید) اما به هرحال، به نظرم شاید گفتنش بهتر باشه!

اون خط ۱ رو به چندین روش مختلف میشه نوشت! چندتاش رو من میگم!

روش ۱ !

این همونی بود که نوشتیم! و موقع استفاده از عدد پی (pi)(π) هم خیلی راحت فقط کافیه بنویسید pi ! همین!

روش ۲ !

داریم میگیم از پکیج math وارد کن (import کن!) همه چیز را! (* یعنی همه چیز!) و خب واضحه که pi هم یکی از اووون همه چیز است! و اینجا هم خیلی ساده فقط کافیه بنویسید pi و از عدد پی (π) استفاده کنید!

بدی این روش ۲ اینه که فضای زیادی از حافظه رو اشغال میکنه چون هرچی توی پکیج math بوده رو وارد میکنه! [البته این دغدغه زمانی معنی پیدامیکنه که یه برنامه سنگین نوشتید و وارد کردن این پکیج math هم یکی از اون هاست! وگرنه با کامپیوترهای الان، برای برنامه ‌های حتی نیمه سنگین هم، پایتون (python) سرسوزنی اذیت نمیشه!]

روش ۳ !

اینجا داریم میگیم وارد کن (import کن!) پکیج math رو!

حالا اگر قرار باشه عدد پی (π) رو استفاده کنیم! باید به صورت زیر استفاده کنیم!

یعنی اشاره کنیم، از پکیج math، عدد pi !

روش ۴ هم به نام مستعار هست که می‌تونید برای مطالعه این که نام مستعار چیست و … به همون آموزش پکیج چیست و … که در بالای آموزش لینکش رو دادم مراجعه کنید!

کانال تلگرامی ما رو هم دنبال کنید (هر روز تمرین پایتون و مطالب مفیدی قرار میدیم)@Koolac_Org
+