در حال بارگزاری

اشتباه رایج شما در هدف گذاری که باعث شکست شما می‌شود

شما اینجا هستید:
اشتباه رایج شما در هدف گذاری که باعث شکست شما می‌شود

هدف گذاری نتیجه‌محور را فراموش کنید! در عوض اینطور هدف گذاری کنید!

یکی از اشتباهات ما که خیلی اوقات منجر به شکست می‌شود، هدف گذاری نتیحه‌محور است! ما معمولاً برای خودمون مهلت تعیین می‌کنیم! اما برنامه‌ریزی نمی‌کنیم! در صورتی که هدف گذاری باید برنامه‌محور باشد و نه نتیجه‌محور!

اخیرا یه مطلبی خوندم مربوط به یکی از مقالات موجود در وبسایت جیمز کلیر (James Clear) که نویسنده کتاب فوق‌العاده پرفروش عادت‌های اتمی (یا همان خرده‌عادت‌ها) است (Atomic Habits)! موضوعش خیلی به دلم نشست! برای همین دوست دارم در اینجا در موردش صحبت کنم!

توجه: این مطلب «نسخه ویدئویی» هم دارد که در اون طبیعتاً کمی بیشتر توضیح دادیم! می‌تونید لینک ویدئو رو در آخر همین مطلب ببینید!

یکی از اشتباهاتی که معمولاً ما مرتکب می‌شیم، هدف گذاری نتیجه‌گرا است! و معمولاً برای خودمون مهلت تعیین می‌کنیم! اما برنامه‌ریزی نمی‌کنیم! ما معمولاً به هدفی که میخواهیم به آن دست پیدا کنیم و مهلتی که باید ظرف اون مدت بهش برسیم تمرکز می‌کنیم! مثلاً می‌گوییم: «من تا سه ماه دیگر باید 12 کیلو کم کرده باشم!» یا «تعداد مشتریان کسب و کار خودم را باید در عرض سه ماه، دو برابر کنم!»

اما این نوع هدف گذاری چندین مشکل دارد!

  • اولاً اگر در آن بازه‌‌ای که به صورت بی‌حساب و کتاب از خودمان درآوردیم، به آن هدف نرسیم، ناامید میشیم! و احساس شکست می‌کنیم!
  • دوماً اینکه تعیین قدم‌ها برای رسیدن به آن کار ساده‌ای نیست! مثلاً فرض کنید درآمد ماهانه یک شخص 15 میلیون تومان است (برای اینکه دید بگیرید و بعدها که این مطلب رو می‌خونید، ارزش زمانی این مبلغ دستتون باشه، اینو باید اشاره کنم که در حال حاضر، این میزان حقوق، تقریباً نصف قیمت یک سکه طلا است)! حالا فرض کنید این شخص با خودش بگه من میخوام در سه ماه آینده، درآمدم رو دوبرابر کنم! یعنی 30 میلیون! خب اگر بخواد براساس این هدف گذاری میان مدت، بیاد هدف گذاری ماهانه وهفتگی انجام بده! اگر فرض کنیم هر ماه شامل 4 هفته است، نتیجه اینکه این شخص باید هر هفته یک میلیون به درآمدش اضافه کنه!! قبول دارید این موضوع، اون شخص رو بیشتر از اینکه امیدوار کنه، ناامید میکنه؟! چون از کجا بیاد هفته‌ای یک میلیون به درآمدش اضافه کنه؟! و این سخته! حرفم اینه: این نوع هدف گذاری، علاوه بر مشکل اول، مشکل دیگری هم دارد! و اون اینکه شخص نمی‌دونه دقیقاً چه اقدام عملی باید انجام بده تا به اون هدف برسه!

 

برای همین توصیه میشه، هدف گذاری به صورت دیگری انجام بشه! و تمرکز رو از هدف گذاری نتیجه‌محور برداریم و تمرکز خودمون رو روی هدف گذاری برنامه‌محور متمرکز کنیم! اما یعنی چی؟!

 

هدف گذاری برنامه محور !

جیمز کلیر توصیه می‌کند که بجای تمرکز بر هدف گذاری نتیجه‌محور، برنامه‌ای تنظیم کنید که اگر به آن عمل کنید، بتونید به صورت مستمر به سمت هدفتون پیش برید!

خود جیمز کلیر دو مثال خیلی قشنگ میزنه که دوست دارم همون‌ها رو به اشتراک بذارم:!

 

مثال 1 از هدف گذاری برنامه محور: نوشتن !

جیمز کلیر یک نویسنده است! پس طبیعی است که کار اصلی ایشون میشه نوشتن! ایشون میگه من به مدت سه سال، هر دوشنبه و پنج‌شنبه یک مطلب جدید در وبسایتم منتشر می‌کردم! یه وقتایی اون مطلب کوتاه‌تر از چیزی بوده که انتظار می‌رفته! یه وقتایی اونجوری که دوست داشتم نبوده! یه وقتایی اون مطلب اثرگذار بوده و مردم دوسش داشتن! و یه وقتایی هم اثرگذار نبوده! اما من علی‌رغم همه این موضوعات، آن مطالب را منتشر می‌کردم! و نتیجه این تاکید بر برنامه‌ریزی، میلیون‌ها بازدیدکننده از سراسر جهان و کسب و کاری تمام وقت بوده است!

جیمز کلیر در ادامه میگه:! تصور کنید من میخواستم این شکلی هدف گذاری کنم!: «در طول سه ماه، 1000 دنبال‌کننده بدست آورم!» در اینصورت، اگر به هدفم نمی‌رسیدم، امکان نداشت هر دوشنبه و پنج‌شنبه به نوشتن ادامه دهم! و نتیجتاً احساس شکست می‌کردم!

 

مثال 2 از هدف گذاری برنامه محور: ورزش !

جیمز کلیر میگه من در آگوست 2012 تصمیم گرفتم که 100 شنا در روز انجام بدم! اما اون روزها، می‌تونستم حدود 36 شنا انجام دهم! ایشون میگه: قبلاً شاید برای خودم مهلت تعیین می‌کردم که باید تا 4 ماه آینده، بتوانم 100 شنا انجام دهم! اما این بار سعی کردم، به صورت برنامه‌محور هدف گذاری کنم! با خودم اینطور قرار گذاشتم که سعی کنم هر دوشنبه، چهارشنبه و جمعه شروع به تمرین شنا کنم (فارغ از اینکه چندتا شنا بتونم انجام بدم)! و جیمز کلیر میگه من تا الان به این تمرین پایبند بودم! بجز در مسافرت‌های طولانی مدت!

همانطور که در در مورد نوشتن مطلب برای وبسایت، هیچ هدفی نداشتم! و صرفاً هدفم انتشار مقاله بود! اینجا هم هدف من صرفاً ورزش کردن بود! و نه اینکه فلان تعداد شنا انجام دهم! و صد البته که بعد از 77 جلسه تمرین، پیشرفت خیلی خوبی داشتم! (و طبق فایل اکسلی که در سایتشون گذاشته! از 200 تا هم رد کرده)!

 

بر برنامه تمرکز کنید، نه نتیجه!

می‌بینید که دو مثال بالا، چقدر با اکثر هدف‌هایی که برای خودمان تعیین می‌کنیم متفاوت است؟! در هر دو مثال بالا، جیمز کلیر تلاش نکرد واسه رسیدن به هدفش، هدف‌ گذاری نتیجه‌محور انجام بده! بلکه صرفاً سعی کرد برنامه‌ای طراحی کنه که بهش کمک میکنه تا در راستان رسیدن به اون هدف به صورت پیوسته قدم برداره!

 

راستی چند نکته!:

1- من سعی میکنم هر هفته حداقل یک مقاله منتشر کنم! پس حتماً سایتمون رو هر هفته چک کنید!

2- امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه! اگر اینطور بود، این مطلب رو برای چندتا از دوستاتون هم ارسال کنید!

آدرس ما در شبکه‌های اجتماعی مختلف رو از طریق این لینک پیدا کنید!

سایر مطالب ما در زمینه توسعه فردی: لینک !

 

نویسنده: سجاد رحمانی

نسخه ویدئویی این مطلب!

در یوتیوب نسخه ویدئویی این مطلب که البته توضیحات بیشتری هم نسبت به این مطلب داره رو قرار دادیم! این لینک ویدئو مربوطه:

مشاهده این ویدئو در یوتیوب !

مطالب مرتبط

بهترین کتاب های توسعه فردی (موفقیت و توسعه شخصی) در این مطلب بهترین کتاب های توسعه فردی در...

دانلود کاربرگ ردیاب عادت به همراه فایل pdf در این مطلب، یک کاربرگ ردیاب عادت (Habit Tracker) به...

جزئیات نوشته
تعداد دیدگاه 0
تعداد بازدید 532
تاریخ انتشار 23/07/2023
تاریخ بروزرسانی 25/08/2023
نویسنده گروه آموزشی کولاک
برای ارسال دیدگاه ابتداواردشوید