در حال بارگزاری

هرچی خدا بخواد همون میشه، پس تلاش بی‌فایده است!

شما اینجا هستید:
هرچی خدا بخواد همون میشه، پس تلاش بی‌فایده است!

هرچی خدا بخواد همون میشه، پس تلاش بی‌فایده است!

در این مطلب جواب این سوال رو میدیم که مگه نمی‌گن خدا اول و آخر کار شما رو می‌دونه؟! پس عملاً تلاش‌کردن و زوور زدن ما بی‌فایده است! از آخر همونی میشه که خدا میخواد!

 

آیا تلاش ما بی‌فایده است ؟!

اخیرا یک مطلب مرتبط با توسعه شخصی از آقای جیمز کلییر (نویسنده کتاب عادت‌های اتمی) در یکی از شبکه‌های اجتماعی منتشر کردم! یکی از کامنت‌هایی که برام فرستاده شد این بود:

“چه جالب. امیدوارم این صحبت‌ها روانشناسی زرد نباشن. بعضی‌ها میگن تو ستاره میخوای ولی خدا برات ماه می‌خواد…”

من هر دو بخش کامنت‌شون رو دوست دارم جواب بدم! اما در این مطلب، دوست دارم بخش دوم رو جواب بدم! بخش اول رو در این مطلب جواب دادم!

اما بخش دوم این کامنت، بیشتر بجای اینکه سوال در زمینه توسعه فردی باشه، یه شبهه دینی است! و ای کاش کمی همه ما در زمینه مطالب دینی هم بیشتر تحقیق و مطالعه می‌کردیم! خیلی وقت‌ها تعبیرهایی از دین داریم که خود دین هم نگفته! مثلاً مطمئنم عموم افراد فکر میکنن، دین با پولدار بودن افراد مخالفه! و حتی توصیه کرده که افراد فقط به اندازه نیازشون پول در بیارن!!! که این تصور هم کاملاً غلطه! مثلاً برای همین تصور، در اینرنت سرچ کنید “به اندازه نیازت پول درنیار پناهیان” یک کلیپ 6 دقیقه‌ای از آقای پناهیان هست که توصیه می‌کنم اون رو ببینید! حتی کتاب هم می‌تونم معرفی کنم که اون رو هم یک روحانی معروف نوشته! پس این تصور هم غلط بود!!! اما بریم سراغ این تصور غلط و این شبهه‌ای که در این مطلب مطرح کردیم!

 

شبهه: خدا اول و آخر ما رو میدونه! پس از آخر همونی میشه که خدا میخواد! و تلاش ما الکی است!

شبهه اینه: مگه نمیگن خدا اول و آخر ما رو میدونه؟! پس عملاً ما خودمون رو هم که بُکُشیم، باز همونی میشه که روی پیشونیت نوشتن؟!

من یه جوابی رو از یک روحانی در مدرسه پریزاد حرم امام رضا (ع) شنیدم که خیلی به دلم نشست! اسمشون آقای اسدالهی بود! همون رو نقل میکنم!

 

خدا همه چیز رو خلق کرده! حتی زمان و مکان رو هم خود خدا خلق کرده! پس زمان و مکان اصلاً برای خدا معنی نداره! یعنی خدا موجودی است فرای زمان و مکان! پس وقتی موجودی فرای زمان و فرای مکانه، دیگه اول و آخر براش معنی نداره!

من و شما در این ظرفِ زمان، محدودیم! و چون محدودیم، برامون امروز و فردا، سال بعد و 100 سال بعد و حتی یک ساعت بعد و غیره مطرحه! یا مثلاً وقتی یه کاری رو می‌کنیم، تهش رو نمی‌دونیم! چون اون ته کار قراره در زمان‌های آینده اتفاق بیفته! و چون ما در ظرف زمان محدودیم، از اون آینده خبر نداریم! پس برای ما انسان‌ها اول و آخر کار و اینجور چیزا مطرح هست! اما برای خدا اینا اصلاً مطرح نیست! اصلاً برای خدا زمان محدودیت نیست! چون زمان رو خود خدا آفریده! و خدا براش اول و آخر معنی نداره! دلیل اینکه خدا اول و آخر شما رو میدونه، همینه! چون برای خدا زمان مطرح نیست! یعنی در آنِ واحد، خدا همه این فرآیند که شما اولش چی بودید، بعد با اختیار خودتون چیکار کردید و بعد چیشد رو میتونه ببینه! خیلی مسخره است اگر فکر کنیم خدا هم مثل من و شما باید بشینه تا زمان بگذره تا ببینه آخرش چی میشه 🙂 ! خدا خودش زمان رو خلق کرده! پس براش این چیزا مطرح نیست!

در ضمن خیلی بدیهی است که اگر خدا برای یک نفر، هم اول و هم آخر رو مشخص کرده باشه، دیگه نمی‌تونه در آخرت بیاد به یکی پاداش بده و یکی دیگه رو عذاب کنه! چون با این استدلالی که یه عده میکنن، تقصیر کار خدا بوده دیگه!! که اینطور نیست و توضیح دادیم این مورد رو!

پس انسان‌ها اختیار دارن!

اما معمولاً افراد وقتی روی دور شبهه می‌افتن، شبهات دیگه‌ای که از جاهای مختلف دارن رو هم دوست دارن مطرح کنن! من متخصص دینی نیستم متاسفانه! و سوادی در این زمینه ندارم! و بخش عمده جواب از همون آقای اسدالهی بود! اما برای جواب گرفتن در مورد سایر شبهاتتون، در ادامه یه توصیه دوستانه می‌کنم!

 

یه توصیه دوستانه!:

من متاسفانه خانواده‌ام خیلی مذهبی نیستن! و حتی در گذر زمان، در عقایدم بالا و پایین زیاد داشتم! ولی شاید سه مورد کمی به عقایدم بیشتر کمک کرده! یکی مدرسه دوران راهنمایی و دبیرستان که مذهبی بود [مدرسه امام رضا (ع) – منطقه خواجه‌ربیع شهر مشهد]! یکی دیگه یکی از دوستام بوده که ایشون هم خیلی اثرگذار بوده! و یکی دیگه مدرسه پریزاد حرم امام رضا (ع)! در مورد این آخری میخوام توضیح بدم! چون چندتا نکته میخوام به واسطه همین بگم!

یه روز داشتم از توی حرم رد می‌شدم، دیدم توی یک بخشی از حرم، یه روحانی با تعدادی از افراد نشستن! قبلاً هم این فضا رو دیده بودم! ولی قبلاً فکر میکردم احتمالاً از اینایی که خیلی مذهبی هستن و دارن بهشون توصیه اخلاقی میکنن هستن 🙂 !! و برای همین نمی‌رفتم! اما این دفعه، یهو دیدم یکم شلوغه! با خودم گفتم حالا بریم ببینیم چی میگن! اون روز از شانس من یکی از کارشناس‌های خوب اونجا (آقای کهرمی) اونجا داشتن جواب میدادن و من هم خیلی حال کردم! انقدر حال کردم که تا مدت‌ها هر روز بعد از ظهرها میرفتم اونجا!!

یه نکته داخل پرانتز بگم… !

یه چیزی هم توی پرانتز بگم!: در همه رشته‌ها (مهندسی، پزشکی و غیره)، هم افرادی رو داریم که به زور با 10 پاس کردن و اونم احتمالا کلی التماس کردن تا استاد قبولشون کنه! و از اون طرف هم کسایی رو داریم که از خود استادِ درس، بیشتر بلدن! حرفم اینه: هم با سواد داریم و هم افراد با سواد متوسط و هم افراد کم سواد! در بین روحانیون هم همینطوری است! مثلاً من یه شبهه رو از یک نفر می‌پرسیدم، نمی‌تونست جواب بده یا خیلی بد جواب میداد! اما یکی دیگه انقدر خوب جواب میداد که عشق میکردم! و مثل همه رشته‌ها و حوزه‌ها، تعداد افراد خوب کمه واقعاً ! دقیقاً مثل اینکه پزشک متخصص و کار درست در یک زمینه کمه! پس اگر یه شبهه رو از یکی پرسیدید و بد جواب داد و نتونست جواب بده، جستجو رو متوقف نکنید! بازهم بپرسید و دنبال جواب باشید! مثلاً من خودم شبهه‌ای رو داشتم که هر روز و به مدت بالغ بر یک هفته میرفتم می‌پرسیدم تا بالاخره یک جواب خوب به دلم می‌نشست! تازه علاوه بر این، توی خونه هم سرچ و … میکردم! حتی توی این افراد یه عده بودن که سیاسی خوب جواب میدن، ولی مسائل اعتقادی ضعیف‌تر جواب میدادن! یه عده بودن مسائل اعتقادی خیلی خوب جواب میدادن و مسائل سیاسی رو بد جواب میدادن و الی آخر…! برای همین باید از افراد مختلف پرسید! و خیلی زشته که بعضی‌ها گارد دارن! شما بر فرض که مخالف هم هستید، برید سوالتون رو با این فرمتی که گفتم (به صورت پیگیر و از چندین نفر) بپرسید! چندین نفر منظورم خیلی بیشتر از 10 نفره! تازه 10 نفرِ خوب! چون این افرادی که در حرم می‌اومدن بازهم یکم بهتر بودن! خلاصه منظورم اینه که هر کسی توی خیابون دیدید، و ازش پرسیدید رو یک نفر حساب نکنید! چون باید بدونید اون شخص سواد خوبی هم داره! دقیقاً مثل اینکه اگر مریضی داشته باشید، تا بگن فلانی دکتره، نمیرید ازش بپرسید و اگر گفت خوب نمیشید هم ناامید نمی‌شید!!!

 

یه نکته قشنگ از جیم ران !

جیم ران یه چیزی رو در فایل صوتی کتاب زیر میگه که خیلی دوست دام!:

7 Strategies of Wealth and Happiness

میگه شخص برای بازی‌های توپی (توی فایل صوتی میگه ball game یعنی بازی‌هایی که توپ دارن!) میاد فلان قدر وقت میذاره (عددش رو الان یادم نیست که چند میگفت)، ولی نصف همون برای موارد معنوی وقت نمی‌داره! بعد توقع داره به کجا بره با این وضع؟!

خیلی واضحه که شما وقتی برای یک چیزی وقت نذارید، در گذز زمان هم اعتقادات شما سست میشه و هم در گذز زمان ازش چیزی نمی‌مونه و جبهه شما عوض میشه!

 

از کجا سوال بپرسم؟!

اولاً شما وقتی میرید توی حرم امام رضا (ع) از خادم‌های حرم بپرسید که میخوام برم مدرسه پریزاد، بهتون میگن کجا برید! اگر یک خادم بلد نبود، از چندتا بپرسید قطعاً بهتون میگن! هم برای آقایون دارن و هم برای خانم‌ها! البته من آقایونش رو میدونم همون مدرسه پریزاد هست! ولی خانم‌ها جای دیگه است که اگر از خادم‌ها سوال کنید بهتون میگن! من اگر جای خانم‌ها بودم، به خادم ها توضیح میدادم! مثلاً میگفتم: من شنیدم برای آقایون یه جایی هست به اسم مدرسه پریزاد برای پاسخگویی به سوالات شرعی و اعتقادی! و گقتن برای خانم‌ها هم مشابهش هست! میخواستم بدونم کجاست؟!

از چندتا خادم بپرسید، احتمالاً یه عده شون بلدن قطعاً !

حالا اونایی که مشهدی نیستن چی؟! الان خدا وکیلی انقدر سخت نیست! هم سایت زیاده و هم کانال زیاده! ولی بازهم تاکید میکنم کانال خوب! نه کانال هر کسی! نه کانال آقای حسن آقامیری!!!! اگر پیدا نکردید، در شبکه‌های اجتماعی پیام بدید، ان شاء الله در حد وقت و حوصله‌م پیام‌ها رو ببینم، سعی می‌کنم اون کانال‌ها رو بهتون معرفی کنم!

 

نویسنده: سجاد رحمانی !

 

راستی چند نکته!

1- من سعی میکنم هر هفته حداقل یک مقاله منتشر کنم! پس حتماً سایتمون رو هر هفته چک کنید!

2- امیدوارم این مطلب رو دوست داشته باشید! اگر دوست داشتید لطفاً در بخش نظرات، نظرتون رو بگید! بهم واقعاً برای ادامه دادن این مقالات انگیزه میده! و در ضمن اگر میشه این مقالات رو برای دوستان خودتون هم به اشتراک بذارید تا اونا هم به جمع ما اضافه بشن! خیلی ممنون!

آدرس ما در شبکه‌های اجتماعی مختلف رو از طریق این لینک پیدا کنید!

سایر مقالات ما در زمینه توسعه فردی: لینک !

مطالب مرتبط

آیا کتاب‌های روانشناسی و موفقیت کتاب‌های زرد هستن؟! آیا کتاب‌های روانشناسی مثل اثر مرکب و غیره کتاب‌های زرد...

هدف گذاری نتیجه‌محور را فراموش کنید! در عوض اینطور هدف گذاری کنید! یکی از اشتباهات ما که خیلی...

جزئیات نوشته
تعداد دیدگاه 2
تعداد بازدید 1.2K
تاریخ انتشار 26/08/2023
تاریخ بروزرسانی 26/08/2023
نویسنده گروه آموزشی کولاک
برای ارسال دیدگاه ابتداواردشوید