در حال بارگزاری

چقدر طول میکشه تا در پایتون موفق بشم؟!

شما اینجا هستید:
چقدر طول میکشه تا در پایتون موفق بشم؟!

چقدر طول میکشه تا در پایتون موفق بشم؟!

در این مطلب در مورد سوالاتی مانند اینکه چقدر طول میکشه تا در یک حوزه موفق شد صحبت می‌کنیم! کلیه پیش نیازها و مقدمات موردنیاز بحث رو هم قطعاً اشاره خواهیم کرد!

خب در این پست میخوام در مورد یکی از سوالات خیلی خیلی خیلی خیلی …. خیلی پرتکرارتون توضیح بدم! این سوالات انقدر پرتکرار بود که به ذهنم رسید که در قالب مطلبی در سایت بنویسم!

سوال اینه!: چقدر طول میکشه در یک حوزه خاص، موفق بشیم؟!

فایل صوتی توضیح !

توصیه من اینه که هم فایل صوتی بالا رو گوش بدید و هم متن زیر رو کامل بخونید!

مقدمه 1 : حوزه‌های مختلف !

زبان برنامه نویسی پایتون در حوزه های مختلف کاربرد داره!: بک اند سایت! هک و امنیت، ساخت ربات!، تحلیل داده، معاملات الگوریتمی، حوزه مالی و …!

و این رو هم بدونید که یک نفر در همه این حوزه‌ها متخصص نیست! دقیقاً مثل این میمونه: آیا یک نفر در همه رشته‌های دانشگاهی (مهندسی برق، کامپیوتر، صنایع، عمران، مواد و مهندسی پزشکی و …) میتونه متخصص باشه؟! قطعاً نه! (اگر کسی گفت آره! کلاً لطفاً صفحه رو ببنده! چون این مطلب به دردش نمیخوره!)

حتی در یک حوزه، مثل تحلیل داده، یک نفر نمیتونه ادعا کنه که همه زیرحوزه‌های اون تحلیل داده رو بلده!

دقیقاً مثل اینکه مثلاً اگر رشته مهندسی صنایع رو در نظر بگیریم، بهترین استاد در بهترین دانشگاه موجود [!] هم نمیتونه ادعا کنه که همه درس‌ها رو بلده! قطعاً در درس‌ها و حوزه‌های خودشون متخصص هستن و نه همه حوزه‌ه‌ها و درس‌ها!

پس طبیعتاً من فقط میتونم در مورد حوزه خودم به شما نظر و مشورت بدم! (البته این مطلب عمومی است! و به درد همه میخوره!)

مقدمه 2 : موارد موردنیاز برای یک حوزه !

بذارید یک سوال بپرسم! با گذراندن سال سوم دبیرستان که مشتق میخونین، کسی بهتون شغل مرتبط میده؟! [خیر!]

با گذروندن پیش دانشگاهی که توووی اون انتگرال هم یاد میگیرید چی؟! [بازهم خیر!]

پس میشه نتیجه گرفت که کلاً این دو پایه رو نخونیم؟! [قطعاً خیر!]

بحث اینه: این دو پایه‌ای که بهشون اشاره کرده برای ورود به یکی از حوزه‌های مهندسی لازمه، اما کافی نیست!

قضیه دقیقاً همینه! مثلاً برای حوزه تحلیل داده، یکی باید پایتون رو یاد بگیره! بعد باید یک سری پکیج‌های پایتون و تئوری‌های مرتبطش رو هم یاد بگیره! و الی آخر که منابع پیشنهادی و … رو در پست منابع و نقشه راه یادگیری پایتون و یادگیری ماشین توضیح میدم! نمیتونه بگه که من اون مقدمات پایتون رو نمیخوام یاد بگیرم! اصلاً نشدنی است این حرف! اگر نخواید اون مقدمات رو یاد بگیرید! بقیه رو اصلاً نمیتونید شروع کنید! چون تماماً به همون مقدمات وابستس! یعنی اگر نخواید مقدمات رو یاد بگیرید، قید بقیه مطالب رو هم باید بزنید! چون اون مقدمات، شرط لازم بقیه مباحث است!

سوال: چقدر طول میکشه تا در حوزه فلان، موفق بشم؟!

میخوام به سوالاتی از این جنس اشاره کنم (مشابه این سوال در دایرکت‌های اینستاگرام از ما گاهاً پرسیده میشه)!: «اگر روزی 8 ساعت مفید و هر روز به جز جمعه‌ها وقت بذارم، چقدر طول میکشه تا ….؟!»

بذارید برای جواب دادن به این سوال چند مورد رو بهتون بگم! سعی میکنم این متن رو به فرمت طنز بنویسم که شما هم خسته نشین!

HTML نگو بلا بگو! تنبل تنبلا بگو!

قضیه بر میگرده به چند سال پیش! داشتم توی یک کانالی مطالبش رو نگاه میکردم! (اون مطلب رو یکی از شرکت‌کننده‌های یکی از دوره‌هامون واسم فرستاده بود!)

برخوردم با یک پیام به صورت مقابل!: «شما میتونید حتی با یادگیری HTML، برای سایت‌ها انجمن بنویسید و درآمدزایی کنید!!!!» [دو میلیون علامت تعجب رو جلوی این متن در ذهن من تصور کنید!]

حوزه من طراحی سایت نیست، اما چون درگیرش بودم، حتی برای یکی از دوستانم طراحی سایت هم کردم! پس کمی نسبت به این حوزه آشنایی دارم! چند مورد رو باید در مورد این متنی که دیدم بگم!:

  • اولاً کی الان انجمن واسه سایتش درست میکنه؟! چقدر تقاضا و فراوانی داره؟!
  • دوماً کی الان با صرفاً HTML میاد انجمن بنویسه!
  • سوماً آخه چرا منصفانه برخورد نمی‌کنید؟! بذارید آب پاکی رو بریزم روی دستتون تا برای کسایی که نسبت به HTML آشنایی ندارن، دستشون بیاد! این مورد در طراحی سایت، حکم اول دبستان رو داره! یعنی شرط لازم این حوزه است! ولی اینکه با این به تنهایی بتونید کاری بکنید، به نظر من اغراقه! به عنوان نمونه، برای وبسایت خودمون که متوسط رو به پایین محسوب میشه، اگر شما فقط و فقط HTML بلد باشید، حتی ما نمی‌تونیم یک هزار تومن به شما بدیم! چون این تخصص به صورت تنها به هیچ درد ما نمیخوره! نه ما! بلکه به درد هیچ سایت دیگه‌ای نمیخوره! (بازهم تاکید میکنم! این HTML پیش نیاز و اول دبستان طراحی سایت است! قطعاً یک شخص باید یاد بگیره اینو و نمیتونه بگه من نمیخوام اینو یاد بگیرم! اما صرف این مورد نمیشه کاری کرد!)

زبان نگو طلا بگو!

سوال بعدی!: چقدر طول میکشه تا زبان انگلیسی یاد بگیرید؟! بذارید تجربه خودم رو بگم:!

  • من 6 سال (از پنجم دبستان تا سوم دبیرستان) زبان خوندم! و به طور کامل کلاس زبان رو تموم کردم! [پس توجه کنید که تموم کردم! اینطوری نبوده که وسطش وِل کنم! بلکه تا آخرین ترم موجود در اون کلاس زبان رفتم!] اما بعد از اتمام اون 6 سال، اگر یک دوره آموزشی انگلیسی زبان رو میذاشتید جلوی من، من حدود 50 درصدش رو متوجه میشدم! (با اینکه 6 سال رفته بودم کلاس زبان!) [این تجربه رو گوش بدید! جلوتر به همین موارد ارجاع میدم!]
  • بعد از اون 6 سال، در طول کارشناسی (4 سال) خودم هم زبان خوندم! یک کتاب شامل حدوداً 3000 لغت واسه کنکور ارشد خوندم! بعضی منابع انگلیسی که برای رشته نیازم بود رو میخوندم! بعضی مطالب مرتبط با رشته که انگلیسی بود و ….!
  • در زمان ارشد هم (2.5 سال) بازهم درگیر یادگیری زبان بودم! از اسلایدهای انگلیسی اساتید گرفته تا دوره و سمینارهای آموزشی که به زبان انگلیسی بوده!
  • بذارید خلاصش کنم! من هنوز هم زبان یاد میگیرم! و اگر روزی این فرآیند رو متوقف کنم، اون روز شروع کردم به خوندن یک عدد فاتحه برای زبان خودم!

یار دبستانی من!

سوال بعدی؟! فرض کنید یکی در دانشگاه، رشته مهندسی صنایع میخونه! چند سال طول کشیده تا بهمین حد امروزش (یعنی ورود به کارشناسی در رشته مهندسی صنایع) برسه؟! [بله درسته! 12 سال!]

و آیا شخصی رو دیدید که در اول دبستان بپرسه: ببخشید آقای خطیب (اسم معلم من در اول دبستان آقای خطیب بود!) داشتم میگفتم:

«ببخشید آقای خطیب! من اگر اول دبستان رو تموم کنم! چقدر میتونم درآمد داشته باشم!»

معلم زیر چشمی داره منو نگاه میکنه! و بعد من سوال دوم رو مطرح میکنم:!

«اگر روزی 12 ساعت و بجز جمعه‌ها، به مدت دو سال اول دبستان و دوم دبستان رو بخونم چی؟!»

دیگه از اینجا به بعد داستان رو باید سانسور کنم…! ممکنه حاوی صحنه‌های دلخراشی باشه که شاید همگان را تاب آن نباشد! (اون دو سه کلمه آخر رو گفتم ادبی بگم که حال کنید! و بگید چقدر ادبیاتش خوبه!)

خلاصه کلام!

خواهشاً این سوال رو بذارید کنار که چقدر طول میکشه تا فلان اتفاق بیفته!

اینو بدونید که باید در هر حوزه حداقل چندین سال تلاش کنید! [به نظر من چندین سال بودنش قطعی است!]

به قول Earl Nightingale، همیشه نسبت به ایده‌های موفقیت یک شبه، مشکوک باشید! اگر دوره‌ای به طور فشرده در طول سه ماه یک سری مباحث رو میگه! دلیل بر این نیست که شما هم میتونید بعد از اون سه ماه، همه فن حریف بشید! (کلاس زبان من رو یادتون بیاد! من 6 سال کلاس زبان رفتم… اما بعدش باید خودم ادامه میدادم!)

و اینو هم بدونید که نه من، بلکه گنده من هم نمیتونه به این سوال که چقدر طول میکشه تا فلان اتفاق بیفته جواب بده! چرا؟! چون خیلی وابستش به عوامل مختلف!

مثلا: میزان زمانی که شما میذارید! چقدر از اون زمان مفیده؟! از چه منبعی استفاده میکنید؟! چجوری یاد میگیرید؟! چقدر تمرین انجام میدین؟! چقدر مینی پروژه انجام دادین؟! آیا رشته دانشگاهی‌تون همین بوده؟! آیا پروژه درسی دانشگاهی داشتین در این حوزه؟! اگر داشتین، چقدر حجم داشته و در مورد چی بوده؟! چقدر برای تحقیق کردید؟! و …! در اون حوزه شما، چقدر مهارت نیازه؟! در اون حوزه شما تقاضا و عرضه نیروی کار چطوره؟! و الی آخر…! پس همینطور که میبینید نمیشه گفت چقدر طول میکشه! اما چیزی که از نظر من قطعی است، اینه که!: به نظر من چندین سال (و نه چندین ماه) طول میکشه!

این مطلب هم به پایان رسید! امیدوارم مطلب مفیدی براتون بوده باشه!

مطلب بعدی: منابع و نقشه راه یادگیری پایتون و یادگیری ماشین !

سایر سوالات پرتکرار شما !

سوالات پرتکرار کاربران در مورد پایتون و … !

مطالب مرتبط

آموزش دستور if ... else ... در پایتون (python) + مثال هدف: در این مطلب آموزشی از پایتون...

تابع zip در پایتون برای متناظر کردن چندین لیست، تاپل و غیره در این آموزش یاد می‌گیریم که...

جزئیات نوشته
تعداد دیدگاه 0
تعداد بازدید 3.1K
تاریخ انتشار 10/07/2021
تاریخ بروزرسانی 16/04/2023
نویسنده گروه آموزشی کولاک
برای ارسال دیدگاه ابتداواردشوید